Temperaturat në 42 gradë/ Përvë limi po vjen, ekspertët ngrenë supet! Meteorologet japin ala rmin: Kjo që po ndodh është diçka e padëgjuar!

Spanja po përgatitet për një valë të nxehti me ‘intensitet të jashtëzakonshëm’ , me temperatura të muajit maj të paregjistruara ndonjëherë më parë. Ajri i nxehtë nga Saharaja pritet ta çojë termometrin në gati 42 gradë Celsius, duke sjellë përveç vapës përvëluese, edhe rrezikun e një reje të kuqe pluhuri por edhe shpërthimit të zjarreve. […]

Continue Reading

Tundet skena e Eurovision: Ronela performon e para me ‘Sekret’

Ronela Hajati ka hapur sot gjysmëfinalen e parë të “Eurovision” duke performuar e para. Këngëtarja shkëlqeu me performancën e saj, e shoqëruar nga Klaudia Pepa dhe katër balerinë italianë. Me një koreografi të kujdesur deri në detaje Ronela kërceu së bashku me balerinët si një trup i vetëm duke dhuruar një performancë mahnitëse që ndezi […]

Continue Reading

U bëfsh lëmsh! Çfarë llafos ti moj? Burri çohet nga vendi dhe ngre dorë ndaj bashkëshortes! Arditi mbetet pa fjalë

Marjeta dhe Bedriu janë bashkëshortë që kanë ardhur në “Shihemi në Gjyq” për shkak të një kredie. Bedriu e akuzon gruan për një gjest ndihmese që ajo është përpjekur të bëjë ndaj një të afërmi duke lënë shtëpinë e tyre si garanci bankare për kredinë që do të merrte kushëriri i saj. Siç tregojnë të […]

Continue Reading

Për herë të parë në ekran Rudina nuk ka dalë si moderatore, por si aktore në këtë film shqiptar

Jemi mësuar ta shikojmë gjithmonë në rolin e moderatores, por Rudina Magjistari daljen e parë në ekran e paska pasur si aktore. Po, e dimë që as nuk jua kishte marrë mendja, sepse Rudina nuk e ka thënë kurrë deri sot. Ajo e zbuloi detajin interesant gjatë një interviste në emisionin e sotëm. Ishte e […]

Continue Reading

Women suffer much more often from headaches compared to men, experts explain the reason

Researchers have found that about six percent of women, or just over one in twenty, suffer from headaches for at least half a day a month, compared with 2.9 percent of men. Their global research on headaches, also concluded that women are twice as likely to suffer from migraines than men. According to data collected, […]

Continue Reading

Eating protein ‘crosses the body’ in rest and digestion mode, thus helping you sleep more easily

Sleeping overnight is not something that everyone can always do, and there are many tips that can be found about improving sleep quality and adopting healthy sleep routines. If you have insomnia for less than three months, it is called short-term insomnia. Insomnia that lasts three months or more is called long-term insomnia. For most, sleep problems […]

Continue Reading

Consuming avocados at least twice a week can lower the risk of heart disease

We suspect you need a reason beyond “it’s delicious” to add a little avocado to your breakfast this weekend, but just in case… Consuming avocados at least twice a week may lower the risk of heart disease, a new study suggests. The research, published in the Journal of the American Heart Association, found that changing […]

Continue Reading

The impact of childhood trauma on adults

While not all children who have experienced a traumatic experience necessarily develop this disorder, many will do so and recovery is challenging even for those seeking treatment. If something terrible happened to you in childhood, there are four ways it can change you. Childhood trauma is more common than many of us realize. According to the U.S. […]

Continue Reading

Three healthy ingredients to add to your daily ‘smoothie’ that help burn fat

‘Smoothies’ are a nutritious sip that can provide the nutrients and key ingredients needed to cleanse your body. In particular, butyrate (a short-chain fatty acid) helps the body burn fat. Fortunately, it is easy to replenish with butyrates and other slimming nutrients with these three healthy ingredients that melt fat while you drink! Add celery […]

Continue Reading

Feelings of stress, worry about money and heat are the main causes of poor sleep

The biggest causes of a restless night’s sleep have been discovered – including feeling stressed, worrying about finances and never having the right temperature. A study of two thousand adults found that 38 percent suffer from poor sleep due to an uncomfortable mattress, while 36 percent have difficulty due to their partner snoring. A successful […]

Continue Reading